Avalon » Biosy » Iron Monger [Obadiah Stane]

Iron Monger [Obadiah Stane]

Charakterystyka

Iron Monger [Obadiah Stane]
Name:
Iron Monger [Obadiah Stane]
Prawdziwe imię i nazwisko:
Obadiah Stane
Poprzednie pseudonimy:
I-M Mark One
Uniwersum:
616
Tożsamość:
Nieznana
Wzrost:
198 cm [jako Stane], nieznany [jako Iron Monger]
Waga:
104 kg [jako Stane], 2 tony [jako Iron Monger]
Kolor włosów:
łysy
Kolor oczu:
Niebieskie
Zajęcie/zawód:
Były właściciel Stark International, handlarz bronią i miedzynarodowy mistrz szachowy
Klasa postaci:
Człowiek
Status prawny:
Nienotowany
Stan cywilny:
Kawaler
Narodowość:
Amerykanin
Miejsce narodzin:
Nieznane
Znani krewni:
Zebediah Stane [ojciec, nie żyje], nieznana matka [nie żyje], Ezekiel Stane [syn]
Powiązania z grupami:
Stane International
Baza operacyjna:
Dawniej siedziba Stane International
Pierwsze pojawienie się:
Iron Man #163 [jako Stane], Iron Man #200 [jako Iron Monger]
Ostatnie pojawienie się:
Iron Man #200
Śmierć:
Samobójstwo
Zdolności:
Stane posiadał inteligencję na poziomie geniusza i był dobrze wytrenowany w walce wręcz.

Zbroja Iron Mongera została stworzona z omnium i posiadała wiele wbudowanego uzbrojenia, wliczając w to egzoszkielet, który powiększał siłę Stane'a, promienie repulsora zamontowane w rękawicach i laser na klatce piersiowej. Pancerz mógł również latać dzięki odrzutowym turbinom zamontowanym w butach.
Biografia:
Obadiah Stane był synem Zebediaha, alkoholika, który zaprzepaścił swoją karierę. Pewnej nocy, gdy Obadiah był jeszcze dzieckiem, jego ojciec, znany z zamiłowania do hazardu, wrócił do mieszkania po wygraniu dosyć znacznej sumy pieniężnej. Wyraźnie podniecony tym wydarzeniem, Zebediah wytłumaczył swojemu synowi, że jego szczęście się odmieniło i na dowód tego zaczął na oczach Obadiaha grać w rosyjską ruletkę. Niestety szczęście tym razem nie było już po jego stronie i martwy Stane upadł obok swojego syna, który wpadł w traumę. Jakiś czas później, Obadiah doszedł do wniosku, że cała ta sytuacja nie była wypadkiem, a ojciec w końcu zrozumiał, że świat był przeciwnikiem, którego nie mógł pokonać i przez to popełnił samobójstwo. Osierocony Stane był wychowywany w domu dziecka.

Do swoich 18 urodzin, Obadiah był już całkowicie łysy, co było rezultatem szoku związanego z przyglądaniem się śmierci ojca. Wyśmiewany z tego powodu przez rówieśników, Stane był zamknięty w sobie. Stał się również fanem gier wymagających logicznego myślenia, szczególnie szachów. Wierzył, że całe życie jest grą i postanowił, że sam nigdy niczego nie przegra. Jeden z jego szkolnych przyjaciół, Bernie Devlin, okazał się pewnego razu lepszym graczem w szachy niż Stane. Pokonał Obadiaha w przedostatnim meczu szkolnego turnieju szachowego, a zwycięzca następnego pojedynku miał wygrać całość. W tajemnicy, Stane poderżnął gardło ukochanego psa Devlina i schował zwłoki do jego szafki szkolnej. Bernie zobaczył ten makabryczny widok w dzień finałowego turnieju, przez co zszokowany przegrał łatwo z Obadiahem. Był to pierwszy poważny przypadek przeprowadzenia przez Stane'a wojny psychologicznej, aby osiągnąć swoje cele. Od tego czasu Obadiah odkrywał sekrety swoich przeciwników i wykorzystywał je. Jako nastolatek, Stane został międzynarodowym mistrzem szachowym.

W wieku 20 lat, Stane pracował dla przemysłowca, którego uważał za niekompetentnego. Odkrywając, że główną słabością mężczyzny była miłość do swojej młodej żony, Obadiah wykonał fałszywe zdjęcia, które przedstawiały romans kobiety z najlepszym przyjacielem przemysłowca. Morale pracodawcy zostały całkowicie zniszczone, a Stane szybko przejął kontrolę nad całą firmą. To właśnie był początek tworzenia wielkiej fortuny. Stane został milionerem w wieku 25 lat. Obadiah rozpoczął handel uzbrojeniem produkowanym przez jego firmę i sprzedawał je każdemu, kto dał więcej, nie patrząc na konsekwencje. W końcu, Stane przekształcił firmę w międzynarodową korporację produkującą uzbrojenie, która miała swoją siedzibę w Salt Lake City, z biurami rozmieszczonymi w różnych miastach USA i za granicą. Stworzył w tym czasie również zespół specjalnych ochroniarzy zwanych Chessmen, których kostiumy i tożsamości były wzięte z ukochanej gry Obadiaha.

Stane próbował również stworzyć Organizację, zrzeszającą Europejskich i Azjatyckich przemysłowców, która miała być przez niego dowodzona i miała działać przeciwko prawom antymonopolowym. Tony Stark, prezydent Stark International, przodującej amerykańskiej korporacji, wystąpił przeciwko temu pomysłowi. Stane szukał wartościowego przeciwnika, z którym mógłby poprowadzić pewien rodzaj gry biznesowej. Zdecydował, że Stark jest idealny do tej roli. Do tego znał jego główną słabość, czyli to, ze Tony jest zreformowanym alkoholikiem. W tym momencie Stane nie wiedział jeszcze, że Stark jest superbohaterem zwanym Iron Man. Pierwszą akcją przeciwko Tony'emu było wynajęcie człowieka znanego pod pseudonimem Tattoo, który miał zająć się sabotażem głównej siedziby Stark International na Long Island. Iron Man powstrzymał przeciwnika, jednak ten wkrótce zmarł, w sekrecie otruty przez Stane'a. Kolejny tajny agent Obadiaha, kobieta zwana Indries Moomji, rozkochała w sobie Tony'ego.

Podczas okresu starć Obadiaha z Tonym, Iron Man walczył z wieloma członkami Chessmen. Jeden z nich, Rook, porwał Jima Rhodesa i otruł go pajęczym jadem. Iron Man pokonał wielu członków Chessmen i uwolnił przyjaciela, który musiał być hospitalizowany. Tony dowiedział się, że za atakami na niego i jego firmę stoi Stane, po czym doszło między nimi do otwartej konfrontacji, w której jednak nikt nie odniósł sukcesu. W tym czasie, Stane w przymierzu z zagranicznymi korporacjami sprzątnął sprzed nosa Stark International wiele lukratywnych kontraktów. Wtedy też ludzie wynajęci przez Stane'a próbowali zabić Rhodesa w szpitalu. Jim uciekł, ale Stark nie wiedział, co się z nim stało. Tony spotkał się z Obadiahem, który po prostu go zignorował. Zdesperowany i zrozpaczony Stark udał się do Indries Moomji, która w okrutny sposób odrzucała jego miłość, tak jak zaplanowała to razem ze Stanem. Dla Starka było to już za wiele. Po raz kolejny powrócił do picia i wkrótce upadł całkowicie. Z powodu wielu finansowych komplikacji, Stark International popadło w długi. Stane wykupił je wszystkie. Stark nawet nie próbował już walczyć z Obadiahem i całkowicie pogrążył się w swoim alkoholizmie. Stane przejął kontrolę nad firmą Starka i został jej nowym prezydentem. Zmienił też jej nazwę na Stane International.

Duża liczba pracowników Stark International, którzy nadal byli lojalni w stosunku do Starka, w niedługim czasie zrezygnowało z pracy, wliczając Rhodesa, Yvette Avril i Bambi Arbogast. Jim przejął już wtedy zbroję Iron Mana od kompletnie pogrążonego w alkoholizmie Tony'ego i dopilnował, żeby cała reszta pancerzy została zniszczona, aby Stane czy S.H.I.E.L.D. nie mogli ich użyć. Stark był głównym dostawcą uzbrojenia S.H.I.E.L.D., ale w pewnym momencie całkowicie z tego zrezygnował. Stane po przejęciu Stark International szybko podpisał własny kontrakt z S.H.I.E.L.D. i nawet spekulowano, że to agencja pomagała Obadiahowi przejąć firmę Starka. Stane zamroził również wszystkie konta Starka i całkowicie pozbawił go majątku. W tym czasie, Stane sprzymierzył się też z przeciwniczką i dawną kochanką Starka, Madame Masque, która odzyskała kontrolę nad swoją mafijną rodziną nazywaną Maggia.

Po spędzeniu wielu miesięcy jako alkoholik na ulicach Nowego Jorku, Tony w końcu się pozbierał po odebraniu porodu swojej przyjaciółki Gretl Anders w czasie burzy śnieżnej. Gretl zmarła podczas porodu, a Tony ciepłem własnego ciała uratował dziecko i zrozumiał, jak wielkie znaczenie ma życie. Krótko po tych wydarzeniach, Stark całkowicie doszedł do siebie i przyłączając się do Jima Rhodesa i swoich znajomych Morley'a i Clytemnestry Erwin założył Circuits Maximus, nową firmę zajmująca się elektroniką.

Stane nadal był przekonany, że Tony pałęta się gdzieś pijany po ulicach i nie miał pojęcia o jego powrocie. Jednak w pewnym momencie dowiedział się, że Stark jest poszukiwany przez swoją byłą dziewczynę, Bethany Cabe. Zaintrygowany tym, dlaczego dziewczyna szuka Tony'ego, Stane porwał Cabe. Do tego czasu, Obadiah i Masque stali się kochankami. Co więcej, Stane domyślił się, że Tony Stark był pierwszym Iron Manem. Zastanawiał się nad tym, kto znajdował się w zbroi od czasu upadku Starka i typował Rhodesa albo kogoś z Erwinów. Nie wiedział jednak, że Tony w ostatnim czasie sam powrócił kilka razy jako Iron Man. Madame Masque ostrzegła Stane'a, że z jej informacji wynika, iż Stark skończył z piciem i wrócił do pracy. Szukając sposobu zniszczenia nowego Iron Mana, Stane wysłał specjalne urządzenie zwane Circuits Breaker, które miało za zadanie zabić Jima i Erwinów. Tony razem z Rhodesem ruszyli do akcji, obaj wyposażeni w pancerze i Jim w końcu zniszczył urządzenie Obadiaha. Wtedy też Stane uświadomił sobie, że jednym z tych, którzy zniszczyli Circuits Breakera, musiał być Stark.

Z nieznanych do tej pory powodów, Stane kazał swojemu pracownikowi, doktorowi Theronowi Atlancie, zamienić świadomości Bethany Cabe i Madame Masque. Wtedy też zaczął wprowadzać w życie nowy plan zniszczenia Tony'ego. Obadiah porwał Pepper Potts, Bambi Abrogast, a nawet syna Gretl Anders, Timothy'ego. Rhodes, jako Iron Man, zapobiegł porwaniu jeszcze jednego ze znajomych Tony'ego, Happy Hogana. Obadiah próbował również zniszczyć siedzibę Circuits Maximus przez zrzucenie na nią bomby. Wybuch zabił Morley'a Erwina i okaleczył Rhodesa, a ludzie Obadiaha w końcu schwytali Hogana. Stark był wściekły na siebie przez to, że nie zdążył uratować Erwina i zapobiec porwaniu innych. Zdeterminowany, aby powstrzymać Obadiaha, Tony zdecydował się powrócić do życia jako Iron Man, zakładając nowy, zmodyfikowany pancerz, nad którym pracował w tym czasie.

Wcześniej jednak, jak się okazuje, jeszcze w czasie, gdy Obadiah przejął Stark International, znalazł notes Starka z notatkami dotyczącymi pancerza Iron Mana. Stane zlecił zespołowi naukowców, aby zbudowali dla niego zbroję nazwaną Iron Monger, która bazowała na odnalezionych notatkach. Obadiah zlecił również masową produkcję zbroi, prawdopodobnie, aby stworzyć własną armię i przejąć jakieś państwo.

Gdy Obadiah dowiedział się, że Iron Man zaatakował siedzibę Stane International, był już pewien, że obecny Iron Man to Stark i wysłał Circuits Breakera i Chessmen przeciwko niemu. Tony z łatwością powstrzymał przeciwników. Obadiah sam w końcu założył zbroję Iron Mongera i ruszył do walki ze Starkiem. Jednak szybko przegrał i nie widząc innej opcji użył syna Anders jako zakładnika, grożąc, że go zabije, jeżeli Tony się nie podda. Zdając sobie sprawę, że zbroja Iron Mongera jest kontrolowana przez komputer, który znajduje się w jednym z pobliskich budynków, Iron Man po prostu go zniszczył, przez co pancerz przeciwnika stał się bezużyteczny. Obadiah wyrzucił dziecko, które zostało uratowane przez Starka. Stane odzyskał kontrolę nad swoją zbroją, jednak nie na tyle, aby uniknąć rozbicia się o jeden z budynków. Pokonany Stane popełnił samobójstwo zdejmując hełm i strzelając sobie w głowę promieniem repulsora. Tony jako jedyny był świadkiem śmierci przeciwnika, a ochrona Stane'a szybko zabrała ciało Obadiaha.

Tony uwolnił swoich przyjaciół jeszcze przed śmiercią Stane'a. Również przed tym wydarzeniem, Cabe i Madame Masque powróciły do swoich ciał. Stark odzyskał kontrolę nad swoją fortuną i zdecydował, że nie będzie się starał przejmować Stane International. Postanowił założyć nową firmę nazwaną Stark Enterprises. Zbroja Iron Mongera w jakiś sposób trafiła w ręce przemysłowca, Simona Steele'a, który wysłał jednego z pracowników ubranego w pancerz, aby zabić Dominica Fortune. Tony, jako Iron Man, pokonał Iron Mongera, a obecne miejsce, gdzie znajduje się zbroja, nie jest znane.

Śmierć Obadiaha nigdy nie pojawiła się w żadnych wiadomościach. Tylko Stark, paru jego przyjaciół, ochrona Stane'a i wysoko postawieni agenci S.H.I.E.L.D. o tym wiedzieli. Po śmierci, Obadiah został zastąpiony przez niezwykle przypominający człowieka LMD [Life Model Decoy] stworzony przez Delite'a, złego androida, który manipulował S.H.I.E.L.D.. Przez LMD Stane'a, Delite mógł utrzymywać kontrakty agencji ze Stane International. Jednak LMD zostało zniszczone. Stane International zostało później przejęte przez innego z biznesowych rywali Starka, Justina Hammera, w końcu jednak trafiło pod skrzydła Tony'ego Starka. Większość kapitału Stane International zostało zaabsorbowane przez firmę Starka albo po prostu zamknięte.

Ostatnio okazało się, że Obadiah posiada syna, Ezekiela, który również pragnie zniszczyć Iron Mana.

Gamart

Galeria postaci

Zobacz całą galerię

Uczestniczył w numerach.

Sortuj po:
Serii
Dacie
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.