Avalon » Serie komiksowe » Iron Man » Iron Man #200

Iron Man #200

Iron Man #200

"Resolutions"

Postacie
Cytat

Hawkeye: "Mock honey, something tells me we've just seen the rebirth of Iron Man!"

Streszczenie

W szpitalu, Tony Stark dowiaduje się o śmierci przyjaciela. Lekarz zapewnia, że nikt nie byłby w stanie przeżyć takiego wybuchu [patrz Iron Man #199 - przyp. Foxdie]. Tony wychodzi ze szpitala i w strugach deszczu wspomina wydarzenia sprzed kilku godzin. Jak jego kopuła została zniszczona, a przy okazji ucierpieli niewinni ludzie, jego znajomi. Jeden z nich nie przeżył tego ataku. Rozmyślania przerywa mu Rhodey, który o kuli i z ręką na temblaku wychodzi ze szpitala. Zaraz za nim pojawia się Clay z zabandażowaną głową. Kobieta obwinia Tony’ego za śmierć brata. Mówi mu, że powinien być przygotowany na to, że prędzej, czy później, Obadiah Stane zaatakuje. Tony mówi, że cały czas obawiał się, że gdy założy zbroję Iron Mana, znów zacznie pić. Dlatego przestał być Iron Manem i nie chce być tak nazywany. Nawet jeśli ponownie przywdzieje zbroję, aby uratować porwanych przyjaciół. Rhodey słysząc te słowa otwiera swoją walizkę ze zbroją i chce ją przekazać Tony’emu, gdyż sam w tym stanie nie mógłby jej kontrolować. Stark mówi, że jej nie potrzebuje i odchodzi.

Nowy Jork, siedziba Stane International. Stane tłumaczy rudowłosej kobiecie, że celowo nie zabił Starka. Cenniejszym jest pozostawienie swojego wroga przy życiu z myślą, że został upokorzony i pokonany. Według Obadiaha, Tony będzie się teraz obwiniał za śmierć przyjaciela i znów zacznie topić smutki w alkoholu. Kobieta pyta się, co zrobią z Madame Masque, zamkniętą obecnie w komorze. Stane mówi, że może jeszcze z niej skorzystają w przyszłości.

Posiadłość Avengers w Los Angeles. Tony idąc do swojego laboratorium zbywa Hawkeye'a i Mockingbird. W laboratorium Stark przywdziewa swój niedawno skończony, nowy model zbroi Iron Man.

Mockingbird i Hawkeye przyglądają się, jak Iron Man wylatuje z posiadłości, domyślając się, że właśnie byli świadkami odrodzenia bohatera. Tony wzbija się na wysokość dwustu mil, gdzie zatrzymuje się na chwilę, po czym powraca w ziemską atmosferę. W ten sposób podróż z LA do Nowego Jorku zajęła mu 20 minut. Tony jest zadowolony z działania wszystkich systemów zbroi, żałuje tylko, że nie miał czasu na przetestowanie broni.

Stane International. Obadiah prowadzi rudowłosą do podziemnej, tajnej części swojego laboratorium. Po drodze spotykają doktora Atlantę eksperymentującego na Pepper Potts. Stane otwiera kolejne drzwi, przedstawiając kobiecie laboratorium zajmujące się projektem Iron Monger. W kilkupoziomowym kompleksie znajdują się najlepsi uczeni i najlepszy sprzęt, jaki Stane mógł kupić. Wszystko po to, aby odtworzyć technologię znalezioną w zapiskach, które Tony Stark zapomniał zabrać przed przejęciem firmy przez Stane’a. Notatki dotyczą budowy zbroi Iron Mana. Naukowcy spędzili całe miesiące nad odczytaniem i ulepszeniem formuł Starka. Efektem tych prac jest wielka szara zbroja, nieco przypominająca tę Iron Mana. Stane nazwał ją Iron Monger. Obadiah podkreśla jej doskonałości i mówi, że może sprzedać tę technologię za wielkie pieniądze lub wyprodukować własną armię. Druga opcja pociąga go dużo bardziej.

W wieży radarowej przed siedzibą Stane International, dwóch pracowników zauważa na monitorze szybko przemieszczający się obiekt. Gdy spoglądają na niebo, przez chwilę widzą sylwetkę człowieka, która szybko znika, przez co obaj myślą, że mieli przewidzenia. Iron Man włączył swój nowy system kamuflażu, który zapewnia mu praktycznie niewidzialność. Stark szybuje nad zakładami Stane’a, skanując je w poszukiwaniu miejsca przetrzymywania przyjaciół.

W laboratorium, doktor Atlanta przykłada skalpel do głowy nieprzytomnej Pepper, wtedy do pomieszczenia wchodzi Stane, który zabrania mu nacinania kobiety. Dodaje, że doktor już miał swoją okazję poeksperymentować na więźniach.

W tym czasie Tony przebija się przez ścianę do gabinetu sekretarki Stane’a i żąda widzenia się z jej szefem. Kobieta powiadamia Obadiaha o przybyciu Iron Mana, przez co ten wpada w furię i wysyła do walki z nim swój bojowy helikopter. Maszyna wystrzeliwuje rakiety naprowadzające w stronę Iron Mana. Skanery zbroi ostrzegają Tony’ego o ataku. Ten wylatuje z budynku i używając pola zakłócającego niszczy rakiety. Następnie helikopter wystrzeliwuje w niego promień termiczny, który normalnie stopiłby starą zbroję Iron Mana, na tej nie robi nawet zadrapania. Tony sprawdza potencjał nowej zbroi i rękoma niszczy helikopter. Stane wysyła na niego swoich Szachistów. Tony zastanawia się, czy to ci sami, z którymi walczył jakiś czas temu [Iron Man #163-166 przyp. Foxdie], gdyż wtedy prawie go pokonali. Stark najpierw ostrzega ich, aby poddali się bez walki i oszczędzili sobie problemu. Trzech jeźdźców jednak nie rezygnuje, wtedy Tony strzela do nich z repulsorów w dłoniach, tym samym pokonując ich. Stane załamuje ręce i stwierdza, że sam musi pozbyć się problemu. Udaje się do laboratorium, gdzie zakłada zbroję Iron Monger.

Naukowcy ostrzegają Stane’a, że zbroja nie była jeszcze testowana, ten jednak nie zważa na to. Najważniejsze jest zwycięstwo. W powietrzu Iron Man stawia czoła Iron Mongerowi. Stark proponuje Stane’owi, aby poddał się i zgodził się na załatwienie sprawy zgodnie z prawem, w sądzie. Ten w odpowiedzi strzela do Tony’ego ze swoich repulsorów. Uderzenie jest na tyle silne, iż przebija Iron Mana przez ścianę laboratorium, prosto w ogromny bezpiecznik. Gdy Iron Man odlatuje, naukowcy zaczynają uciekać z pomieszczenia, które może lada chwila eksplodować. Stane jest pod wrażeniem możliwości zbroi, w przeciwieństwie do Iron Mana. Gdy Obadiah wystrzeliwuje kolejną wiązkę, Stark uruchamia pole siłowe, które jest w stanie przetrzymać ten atak przez sześć sekund, czyli wystarczająco długo. Po bezowocnej próbie, Stane wystrzeliwuje promień lasera, który Tony absorbuje, przetwarza i "oddaje" Stane’owi. W wyniku ostrzału zbroja Obadiaha wpada w wibracje, przez co ten traci nad nią kontrolę i spada na jeden ze swoich budynków. Po dojściu do siebie, Iron Monger rusza w stronę dawnego loga Stark International, ogromnego metalowego łuku. Rzuca nim w stronę uciekających pracowników, co ma zająć Iron Mana. Według obliczeń Starka, ogromna konstrukcja zabije przynajmniej sześć osób i znajduje się pod kątem niepozwalającym mu na użycie repulsorów. Postanawia użyć nowej broni, piorunów pulsacyjnych [tak, wiem, troszkę debilna nazwa- przyp. Foxdie], które totalnie niszczą łuk, zanim ten zdążył spaść na ludzi. Stane ucieka przed Starkiem, a gdy obaj znajdują się nad zniszczonym laboratorium, dochodzi do dużej eksplozji.

Ludzie przyglądają się miejscu wybuchu zza ogrodzenia, wątpiąc w możliwość przeżycia kogokolwiek z tam obecnych. Jednak Iron Man ma się dobrze i rusza w poszukiwaniu Stane’a. Używając swoich skanerów, odnajduje podziemne laboratorium. Przedzierając się przez tunele trafia do miejsca przetrzymywania jego przyjaciół. Wszyscy są nieprzytomni, zamknięci w szklanych tubach. Z głośników dobiega głos Stane’a, który ostrzega Iron Mana, aby się nie ruszał. Całe pomieszczenie wypełnione jest czujnikami ruchu. Jeśli Stark się poruszy, jego przyjaciele zostaną potraktowani napięciem dwustu tysięcy volt. Uspokaja również Starka, mówiąc że wszyscy są dożylnie karmieni i nawadniani, co pozwoli im przetrwać w tym stanie przez kilka miesięcy. Wyjścia są dwa, albo Iron Man poruszy się i jego przyjaciele zginą, lub pozostanie w bezruchu i czeka go powolna śmierć głodowa. Stane popijając szampana świętuje swoje zwycięstwo i wyjaśnia Tony’emu, że wybrał go na swojego przeciwnika, gdyż był jedynym, godnym mierzyć się z nim. Stark nie traci czasu i skanuje pomieszczenie w celu znalezienia kabli zasilających komory. Znajduje je w ścianie na wprost. Wystrzeliwuje w nią wiązkę energii z miotacza na klatce piersiowej. To unieszkodliwia cały system, a Tony uwalnia swoich przyjaciół. Poleca im zostać na miejscu i obiecuje wrócić, gdy będzie już po wszystkim. Iron Man odnajduje Iron Mongera na powierzchni. Ten trzyma w rękach niemowlę. Każe Starkowi zdjąć hełm, albo zgniecie dziecko. Bez zastanowienia Iron Man wystrzeliwuje serię pocisków w budynek pod sobą, Okazuje się, że znajdował się w nim komputer, który pozwalał Stane’owi kontrolować Iron Mongera. Zbroja Obadiaha zastyga w bezruchu i spada na ziemię. Tony łapie niemowlę i ląduje na ziemi, oddając je w ręce strażaków. Przy okazji zapewnia bezpieczne lądowanie dla Stane’a. Ten w końcu odzyskuje kontrolę nad zbroją, ale nie jest w stanie nad nią zapanować. Przy próbie ucieczki rozbija się. Tony podchodzi do niego mówiąc, że to koniec. Stane ściąga hełm. Mówi Starkowi, że uznaje jego wyższość w tej "grze", jednak nie traktuje go jako zwycięzcy. Według Stane’a podstawą zwycięstwa jest rozkoszować się upokorzeniem, jakiego doznaje przegrany przeciwnik. Idąc w ślady ojca, Obadiah nie zamierza dać swojemu przeciwnikowi tej satysfakcji. Stark nie rozumie wywodu Stane’a, gdy ten podnosi rękę i przystawia otwór repulsora do swojej głowy, Tony nie zdąża do niego dobiec. Iron Man wychodzi z płomieni. Nieznany mężczyzna pyta go, co się stało. Iron Man odpowiada, że ktoś właśnie przegrał.

Autor: Foxdie

Galeria numeru

Iron Man #200

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.