Avalon » Serie komiksowe » Mighty Thor » Mighty Thor #22

Mighty Thor #22

Postacie
Zapowiedź

• Koniec pewnej ery - Ostatni numer!
• Ktoś musi zapłacić za chaos w Dziewięciu Królestwach.
• Kto ośmieli się osądzić boga?

Streszczenie

Asgardia. W jednej z kuźni Thor każe kowalowi zaprowadzić się Kręgu Zagłady. Krasnolud wskazuje zasłonięty płótnem artefakt, pytając, czemu go potrzebuje. Bóg odpiera, że trzeba przelać krew winnych.

Limbo. Grupa Hafexów podąża tropem Baldera, który wyskakuje z ukrycia i zaczyna rąbać mieczami. Gdy jest już jedyną żywą osobą, otwiera się za nim portal, z którego wychodzą Kelda i Bill. Informują oni byłego króla Asgardu, że podobnie jak oni zdecydowali się opuścić Valhallę, by służyć Asgardii, tak teraz przyszła kolej, żeby on także wrócił do domu i wspomógł Thora.

Odin ogłasza, że został przechytrzony i zdradzony, i żąda wygnania tego, który jest za to odpowiedzialny – Thora. Freyja przypomina więc, że opuściwszy swe królestwo, stracił prawo do decydowania o losie jego mieszkańców, a ona uważa, że jego syn jest niewinny. Zdenerwowany, Wszechojciec powołuje się na stare prawa i wzywa do poddania Thora procesowi.

Wkrótce później. Gdy Thor zostaje przywiązany do gigantycznego, kamiennego Kręgu, Odin przedstawia zebranym swój punkt widzenia – obecność jego syna sprowadza na pozostałych mieszkańców Asgardii kolejne nieszczęścia, jest on źródłem ciągłego chaosu, dlatego też należy go wygnać. Freyja przypomina więc, że Odinson niejednokrotnie ocalił królestwo i całe istnienie – ostatnio przeciwko Surturowi, którego energie mógł pomieścić jedynie wymiar Asgardu, gdzie Odin ukrywał się przed swymi poddanymi. Stwierdza, że ten proces to jedynie próba zemsty za to, że synowi udało się przechytrzyć ojca, i żąda, by Odin ustąpił.

Niespodziewanie, ten zgadza się, na swoje miejsce wzywając kogoś, kto będzie bronił jego strony w tym sporze – Amorę, znaną też jako Enchantress, co wywołuje szum oburzenia wśród zebranych. Hreidmar, uczony z Nidavelliru, zgłasza się do obrony Odinsona, który nie tak dawno ocalił mu życie [patrz Mighty Thor #13-17 – przyp. S_O]. Z adwokatami obu stron wybranymi, Odin wraz z Freyją udają się do opuszczonego Asgardu, by obserwować przebieg rozprawy, którą Enchantress rozpoczyna, zauważając, że Thor nie musiałby ratować skrzata, gdyby nie jego chęć przeciwstawienia się zakazom swego ojca. Tak naprawdę bowiem walka z Marami została wywołana przez samego Thora, który jedynie posprzątał bałagan, który sam wywołał. Hreidmar odpiera więc, że gdyby nie impulsywność Gromowładnego, jeden z najstarszych grzechów Odina – uwięzienie całej rasy istot – nigdy nie zostałby odkupiony. W odpowiedzi głos zabiera Starszy Bill, mieszkaniec Broxton i ojciec Billa. Wyznaje, że stracił syna z powodu bliskości Asgardu, a jego żona przypomina, że nie był to jedyny przypadek, gdy "sąsiedzi" sprowadzili na ich miasteczko problemy. Enchantress pomaga jej i wymienia inne przykłady – atak Doombotów, inwazję Skrullów, szturm H.A.M.M.E.R. i oblężenie czy w końcu exodus mitycznych stworzeń. Hreidmar odpiera, że Asgard, jako siedziba władcy Dziewięciu Światów, od zawsze wiązała się z możliwością ataku, Amora próbuje jednak przekonać, że celem tych ataków był sam Thor, którego nie obchodzą postronni i który poświęcił nawet własną ukochaną w walce z Helą i Lokim. Słysząc to, Sif stwierdza, że potrafi sama dowodzić swoich racji i wstępuje na scenę, gdy jednak dobiera miecza, czar bogini ją paraliżuje. Enchantress kontynuuje swą przemowę, zauważając, że to przez Thora będą musieli stawić czoła swej nieuchronnej zagładzie – w końcu ożywił on Lokiego, któremu przeznaczone jest rozpocząć Ragnarok poprzez zabicie najlepszego z nich. W tym jednak momencie sam rzeczony protestuje, nie pozwalając czarownicy wymówić swego imienia – sprowadzony przez Keldę i Billa Balder staje przed zgromadzonymi, stwierdzając, że przez dziesięciolecia żył w świecie, w którym czas płynie odmiennie, niż tutaj, walcząc z tymi, którzy chcą zgładzić ich wszystkich, teraz jednak widzi, że jedyne, co przyniosło jego poświęcenie, to proces ich największego wojownika. Stwierdza, że choć wszystko, co powiedziała Enchantress, jest w pewnym stopniu prawdą, to pominęła ona fakt, że wszyscy tu zebrani to wojownicy – a Thor jest ich duchem, esencją wojownika, która stała się ciałem. Stwierdza, że jeśli jest wśród nich choć jeden, który chciałby jedynie żyć w spokoju, bez walki i bez przygód, niech on ukróci życie Odinsona, oferując nawet swój miecz. Gdy nikt się nie zgłasza, Balder ogłasza wszem i wobec, że będzie stał u boku Thora, a po chwili za jego przykładem idą Warriors Three, Sif, a potem wszyscy zebrani. Słysząc to, Thor zrywa łańcuchy i kruszy Krąg, a widząc, że przegrała, Enchantress opuszcza posiedzenie.

Jakiś czas później. Thor pyta ojca, czy specjalnie zaplanował to tak, by umocnić więzy między mieszkańcami Asgardii, czy może przewiduje jakieś niebezpieczeństwo, w związku z którym powinien się on trzymać z dala od miasta bogów. Odin jednak jedynie ucisza go i wraca do opuszczonego Asgardu, co denerwuje boga gromów. Freyja uspokaja go jednak i ujawnia, że nosi pod sercem potomka Odina, prawdziwego syna Asgardu i Vanaheimu. Pętla losu wreszcie została przerwana.

Autor: S_O

Galeria numeru

Mighty Thor #22 Mighty Thor #22 Mighty Thor #22 Mighty Thor #22 Mighty Thor #22 Mighty Thor #22 Mighty Thor #22 Mighty Thor #22

Imię i nazwisko:
Inne pseudonimy:
Opis:
Moce:
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2020 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.