Avalon » Historia uniwersum » Bliska starożytność

Bliska starożytność

Początek epoki:
1250 lat p.n.e.
Koniec epoki:
II wiek
Opis:
1250 lat p.n.e. przywódca narodu żydowskiego w Egipcie - Mojżesz, rozpoczął aktywną walkę o wyzwolenie swego ludu. Nadworny mag faraona Ramzesa II, Anath-Na Mut wyzwał Mojżesza na magiczny pojedynek, który przegrał i został wygnany. Wędrując po pustyni, mag odnalazł świątynię kamienia Ka, a gdy tylko dotknął artefaktu, pojawił się osobnik imieniem Sphinx, będący odpowiednikiem Anath-Na Muta z przyszłości, uwięzionym w pętli czasowej przez Galactusa. Sphinx przekonał swoje przeszłe wcielenie, by skorzystał z mocy kamienia, po czym wyczyścił mu część wspomnień, a sam wszedł w stan zawieszonej animacji, który miał go uwolnić z pętli czasowej. Kierując się podświadomą potrzebą, Mut umieścił kamień Ka w swoim czole, dzięki czemu zyskał nieśmiertelność i wielką potęgę. Ponownie udał się na pustynię, lecz był bardzo osłabiony i dopiero pewna kobieta pomogła mu wrócić do pełni sił, sama jednak została napełniona mocą kamienia. Gdy kobieta zmarła ze starości, jej dusza przeniosła się do ciała nowonarodzonego chłopca, zachowując swą świadomość. W tym wcieleniu, została architektem faraona i odnalazła świątynię Ka, by dowiedzieć się, że została skazana na ciągłą reinkarnację. W kolejnym wcieleniu została żoną faraona i odnalazła Berło Ka, które przekazywała sobie przez kolejne pokolenia, oczekując na zjednoczenie ze Sphinxem.

W roku 1193 p.n.e. na Ziemi pojawili się dwaj przybysze z XX wieku - Asgardczycy Thor i Loki. Obaj stracili pamięć i wylądowali w okolicy oblężonej Troi, przy czym pierwszy zaprzyjaźnił się z Eneaszem i stanął po stronie króla Priama, drugi zaś dołączył do atakujących i to właśnie on podsunął Odysowi pomysł ukrycia żołnierzy w ogromnym drewnianym koniu. Gdy Grecy zniszczyli miasto, Thor i Loki wrócili do swojego miejsca w czasie, Odys zaś udał się w podróż powrotną do domu, która miała trwać kolejne dziesięć lat. W czasie podróży, jego załoga zatrzymała się na wyspie, należącej do Sersi z Eternals, a gdy marynarze upili się i zaczęli zachowywać jak świnie, poirytowana Sersi użyła swoich zdolności, by zmienić ich w świnie. Dopiero Odys przekonał ją, by przywróciła jego towarzyszom ludzką postać, a zrobiła to tylko dlatego, że heros jej się podobał.

Około roku tysięcznego przed naszą erą, kult bogów olimpijskich został przejęty przez Rzymian i rozprzestrzenił się w imperium, zaś sami bogowie coraz częściej zaczęli używać nowych imion, nadanych przez Rzymian.

 W tym także czasie, afrykański lud Swarili został zniewolony przez Egipcjan. Jego przywódca - N'Kantu, przygotował bunt i wyprowadził swoich ludzi z Egiptu, zabijając przy tym faraona, jednak kapłani wszczęli pościg i schwytali uciekinierów. W ramach kary, magowie wpompowali w żyły N'Kantu płyn, który uczynił go nieśmiertelnym, zmumifikowali i zamknęli w grobowcu, gdzie spędził kolejne wieki, pogrążając się w szaleństwie.
 
Pięć wieków przed naszą erą, grupa skrzydlatych Inhumans, uważających się za lepszych i powadzonych przez Kylusa, zaczęła domagać się niepodległości. Nestor - przywódca rasy, zgodził się na ich warunki i zezwolił na zbudowanie nad Attilanem powietrznego miasta Aerie, którego podstawą były potężne generatory antygrawitacyjne. Przez pewien czas, miasto było połączone z ziemią łańcuchami, jednak Aerianie domagali się więcej swobody, więc za zgodą Nestora mocowania usunięto, a miasto rozpoczęło swobodne dryfowanie w atmosferze.

Również w tym czasie, En Sabah Nur dotarł do Indii, gdzie przejął kult bogini Kali-Ma i zyskał nowych naśladowców.

W roku 425 p.n.e. mag imieniem Caius odnalazł trzy medaliony zwane Oczami Agamotto, stworzone w nieokreślonym czasie milenia wcześniej, przez potężną mistyczną istotę i reprezentujące trzy jej cechy: prawdę, mądrość i moc. Caius był ostatnim magiem, który posiadł wszystkie trzy medaliony.
Trzydzieści lat przed narodzeniem Chrystusa dobiegła końca wielka bitwa między Sethem a Horusem, z której ten pierwszy wyszedł zwycięsko i uwięził bogów Heliopolis w wielkiej piramidzie, ukrytej od piaskami pustyni. Na krótko, władzę w Heliopolis przejął Toth - bóg księżyca, jednak i on został pokonany przez Setha.

W pierwszych latach naszej ery, bogowie z linii Buri, znani jako Asgardczycy, objawili się ludom nadbałtyckim pod przywództwem Odyna i szybko rozszerzyli swój kult na północy Europy.

Mephisto, jeden z demonów piekieł uruchomił plan zniewolenia innego demona imieniem Zarathos, który czczony był przez plemię Indian Ameryki Północnej. W tym celu, usunął duszę z ciała Indianina, który stał się później znany jako Centurious, aby mógł pokonać Zarathosa, który przejmował kontrolę nad ludzkimi duszami. Gdy Zarathos został pokonany i stracił wyznawców, Mephisto uwięził jego wieczny płomień i przez wieki bawił się nim, od czasu do czasu napuszczając na ludzi.

Również w tym czasie, Kree wymienili robota Sentry stacjonującego na Pacyfiku na nowszy model.

Gdy w pierwszym i drugim wieku religia chrześcijańska rozprzestrzeniła się na obszarze Imperium Rzymskiego, Zeus postanowił wycofać się z Grecji i zerwać kontakty z ludźmi. Spośród bogów olimpijskich, jedynie Neptun pozostał na Ziemi, wciąż czczony przez mieszkańców Atlantydy. Wraz z upadkiem kolejnych kultów politeistycznych, istoty związane z nimi zaczęły narzekać na głód władzy i wiele z nich zdegenerowało, zmieniając się w demony. Na obrzeżach Kościoła chrześcijańskiego zaczęły gromadzić się inne istoty mistyczne, chcące karmić się wiarą - pierwsze z nich ulokowały swą świadomość w kamiennych Gargulcach, strzegących świątyń.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.