Avalon » Historia uniwersum » II Wojna Światowa

II Wojna Światowa

Początek epoki:
rok 1939
Koniec epoki:
rok 1945
Opis:
1 września 1939 r. wojska niemieckie rozpoczęły atak na Polskę, tym samym rozpoczynając II Wojnę Światową. Tuż przed zdobyciem Gdańska, rodzina Lehnsherrów opuściła miasto. Baron Wolfgang von Strucker został przeniesiony do czynnej służby.

Profesor Horton skonstruował w swoim laboratorium androida obdarzonego sztuczną inteligencją, jednak w momencie uruchomienia, ogniwa fotoelektryczne w jego powłoce zajęły się ogniem. Horton umieścił androida w betonie, poszukując sposobu na naprawienie usterki, ale dał mu możliwość słuchania radia, aby mógł nauczyć się czegoś o świecie. Logika androida uznała, że na świecie źle się dzieje, więc uwolnił się z betonu, aby naprawiać świat jako Human Torch. Wkrótce potem, Horton skonstruował system kontroli płomieni i wmontował go androidowi, ten zaś przyjął nazwisko Jim Hammond i wstąpił do akademii policyjnej, odcinając się od swego twórcy. Gdy rząd dowiedział się o zniszczeniach, spowodowanych przy pierwszym uruchomieniu Human Torcha, skonfiskował laboratorium Hortona, on sam zaś został wyklęty przez środowisko naukowe.

Kiedy Meranno - naukowiec z Atlantydy - zdradził niemieckim naukowcom położenie miasta Thakorr, nazistowskie U-boty przypuściły atak na miasto i zniszczyły dużą jego część. Ponieważ cesarz Thakorr został ranny, Namor przejął dowodzenie i odparł atak, a następne doprowadził do wygnania Meranno, który rozpoczął współpracę z nazistami. Gdy cesarz odzyskał siły, jego przybrany syn - Byrrah - przekonał go, by wysłał Namora do walki z mieszkańcami powierzchni, mając nadzieję, że zginie lub nigdy nie wróci. W wyniku nieporozumienia, Sub-Mariner - jak go nazwano na powierzchni - zaatakował Nowy Jork, niszcząc jedną z elektrowni.

Cyrk Fritza Tiboldta został wysłany do Ameryki z zadaniem szpiegowania dla Rzeszy, zaś odpowiedzialnym za działania szpiegowskie i dywersyjne na terenie USA został Red Skull.

Zdając sobie sprawę z faktu, że przystąpienie do wojny jest nieuniknione, rząd amerykański wdrożył program stworzenia super-żołnierza, a do jego realizacji przydzielił doktora Abrahama Erskine'a. Jednocześnie, profesor Schumann zaproponował stworzenie programu likwidacji super-żołnierzy, na wypadek gdyby mieli stać się zagrożeniem dla własnego kraju, a gdy projekt został zaakceptowany, rozpoczął pracę nad robotami.

W 1940 roku, brytyjska ekspedycja naukowa odkryła w Wakandzie złoża nieznanego metalu, nazwanego Vibranium. Próbki rudy zabrano na badania do Anglii, a część z nich przekazano do Ameryki.

Atlantydzi rozpoczęli konstrukcję nowoczesnej armii z użyciem technologii Dewiantów.

Brytyjskie służby specjalne zatrudniły amerykańskiego kaskadera lotniczego, Nicholasa Fury, do trenowania specjalnej jednostki komandosów. Wśród jego pierwszych uczniów znaleźli się Thaddeus Dugan i Sam Sawyer.

Jim Hammond porzucił rolę szeregowego policjanta i ponownie zaczął działać jako Human Torch, ujawniając swoją tożsamość szefowi policji - Johnowi Wilsonowi - i zyskując poparcie władz. Wkrótce potem, podczas pojedynku z Asbestos Lady w domu Raymondów, poznał Toro. Wkrótce potem, rodzice Toro zginęli podczas ataku Asbestos Lady na pociąg, on sam zaś trafił pod opiekę cyrkowców - w tym czasie ujawniły się jego nadludzkie zdolności. Podczas kolejnego ataku Atlantydów na Nowy Jork, Human Torch porozumiał się z Namorem, co zaowocowało tymczasowym sojuszem. Niedługo potem, Human Torch odnalazł Toro i przyjął go na swojego pomocnika.

Radziecki żołnierz, Iwan Petrowicz, odnalazł Natalię Romanową i wziął ją pod swoje skrzydła.

Rodzina Lehnsherrów została pochwycona przez nazistów i skazana na rozstrzelanie. Erik instynktownie stworzył pole magnetyczne, które uchroniło go przed kulami, lecz stracił przy tym przytomność i został wrzucony do masowego grobu razem ze zwłokami bliskich. Gdy odzyskał przytomność i wydostał się na powierzchnię, zaskoczeni żołnierze postanowili odesłać go do obozu pracy, a w końcu trafił do Auschwitz.

Zyskawszy nadludzką szybkość w wyniku ugryzienia kobry i nieznanej terapii, Robert Frank przyjął pseudonim Whizzer i rozpoczął walkę z nazistowskimi szpiegami w Ameryce. Chociaż nie posiadała żadnych nadludzkich zdolności, Louise Grant przyjęła tajną tożsamość Blonde Phantom, by zwalczać przestępczość.

Podczas badań nad wykorzystaniem Vibranium do budowy czołgów, doktor Myron McLain przypadkowo stworzył niezniszczalny stop, nazwany Adamantium. Nie udało mu się jednak powtórzyć doświadczenia i otrzymał jedynie metalowy dysk.

W czasie wyprawy w Himalaje, Bruce Dickson trafił przypadkiem do ukrytego miasta Kalahia. Jego mieszkańcy przeprowadzili na przybyszu eksperyment, który pozwolił mu stać się cienkim jak kartka papieru. Po powrocie do Ameryki, Dickson rozpoczął działalność jako Thin Man.

Steve Rogers próbował zaciągnąć się do wojska, jednak jego kandydatura została odrzucona ze względu na stan zdrowia. Ponieważ jednak jego profil psychologiczny pasował do projektu Rebirth, generał Philips zaproponował mu udział w tajnym eksperymencie. Rogers zgodził się i został zmieniony w super-żołnierza, ale tuż po zakończeniu eksperymentu nazistowski szpieg zabił doktora Erskine'a i ukradł jego notatki. Po trzech miesiącach intensywnego treningu Rogers otrzymał pseudonim Captain America, kostium oraz kuloodporną tarczę, którą wkrótce zamieniono na dysk z Adamantium. Wraz ze śmiercią Erskine'a i zamknięciem projektu Rebirth zamknięty został również projekt TESS, jednak dr Schumann kontynuował swoje prace nad robotami. Na pierwszy cel Kapitana został wyznaczony Red Skull.

W początkach roku 1941, japońska organizacja zabójców - Hand - rozpoczęła proces przenoszenia swojej siedziby na wyspę Madripoor. Latem tego roku, baron von Strucker uprowadził Natalię Romanową. Captain America udał się na Madripoor, by spotkać się z Iwanem Petrowiczem celem wspólnego odszukania von Struckera, obaj zostali jednak zaatakowani przez Hand i uratowani przez Logana, który działał na zlecenie rządu kanadyjskiego. We trójkę odnaleźli Natalię, która wróciła z Petrowiczem do ZSRR.

Wkrótce po przeniesieniu do Camp Lehigh, tajna tożsamość Rogersa została odkryta przez Bucky Barnesa, który zgodził się zachować ją w tajemnicy w zamian za naukę walki. Tuż po pierwszym starciu z Red Skullem, Captain zgodził się przyjąć go jako swojego pomocnika.

Nick Fury wrócił do Ameryki, by zaciągnąć się do armii i został przydzielony do Pearl Harbour.

Podczas wyprawy na Antarktydę, naukowiec Elton T. Morrow odkrył ogromny niebieski diament, jednak gdy próbował przewieść go do Ameryki, jego statek został zatopiony przez U-Boty. Morrow przeżył wybuch i odkrył, że jego ciało przejęło właściwości diamentu, więc po powrocie przyjął tajną tożsamość Blue Diamond. W tym samym czasie, Madeline Joyce została porażona piorunem w swoim laboratorium, a odkrywszy, że zyskała dzięki temu nadludzkie zdolności, rozpoczęła walkę z nazistowskimi szpiegami jako Miss America.

Po zbombardowaniu Pearl Harbour przez Japończyków 7. grudnia 1941 roku, Ameryka oficjalnie przystąpiła do wojny. Niedługo potem, Captain America, Bucky, Human Torch, Toro i Namor spotkali się, udaremniając zamach na Churchilla i Roosevelta w Waszyngtonie. Przy tej okazji, zdecydowano o połączeniu ich w tajną jednostkę operacyjną o kryptonimie Invaders. Zainspirowany ich działalnością Jeffrey Mace rozpoczął działalność jako Patriot, zaś William Nasland przyjął pseudonim Spirit of '76 - obaj nie posiadali nadludzkich zdolności. W tym samym czasie, Meranno zdołał znacznie zwiększyć swoją siłę i przyjął pseudonim U-Man.

Podczas próby opuszczenia Rzeszy, Brian Falsworth i Roger Aubrey zostali aresztowani. Pierwszy trafił do więzienia, drugi natomiast do Instytutu Nauki Nazistowskiej, gdzie poddano go praniu mózgu i zmieniono w istotę znaną jako Dyna-Mite. Wkrótce Falsworth spotkał niemieckiego naukowca, który został uwięziony, ponieważ nie chciał zdradzić nazistom sekretu formuły super-żołnierza. Tuż przed śmiercią, Schmitt przekazał Falsworthowi fiolkę serum, ten zaś wypił je i stał się zamaskowanym bohaterem - Mighty Destroyerem. Mniej więcej w tym czasie Phaeder i jego syn nawiązali kontakt z Arnimem Zolą.

W 1942 roku, Red Raven wrócił do Ameryki, a do grona zamaskowanych bohaterów dołączyli Crimson Commando, Stonewall i Super Sabre. W Wielkiej Brytanii powstała grupa Crusaders, zebrana przez nazistowskiego agenta, aby przeprowadzić zamach na króla i zniszczyć Invaders. Jej przywódca zdołał przekonać swoich ludzi, że Invaders są nazistowskimi agentami, ale podczas walki, jego prawdziwe zamiary wyszły na jaw i grupa rozwiązała się. Pozostając w Anglii, Invaders z pomocą Union Jacka udaremnili plany Barona Blood, odkrywając przy tym jego prawdziwą tożsamość. Podczas walki, Blood zginął, Union Jack został poważnie ranny, a Jacqueline Falsworth została ukąszona przez wampira i po transfuzji krwi Human Torcha zyskała nadludzkie zdolności, dołączając do grupy jako Spitfire.

Jakiś czas później, wszyscy Invaders poza Buckym zostali schwytani przez Red Skulla i poddani praniu mózgu, a następnie wysłani, by zaatakować Amerykę. Bucky wezwał na pomoc innych bohaterów przez radio, a na apel odpowiedzieli: Miss America, Thin Man, Whizzer, Blue Diamond, Red Raven, Jack Frost i Patriot, który razem stworzyli Liberty Legion. Po uwolnieniu Invaders spod wpływu Red Skulla, grupa ta pozostała w USA, zajmując się zwalczaniem szpiegów i kolaborantów. Zanim Invaders wrócili do Europy, wspólnie zdemaskowali Circus of Crime.

Dyna-Mite odzyskał część świadomości i przeszedł na stronę aliantów, a w czasie jednej z misji on, Spitfire i Union Jack spotkali Mighty Destroyera, który przejął od ojca mundur Union Jacka. Ponieważ schwytani naukowcy przywrócili Dyna-Mite'owi wspomnienia i normalne rozmiary, on teraz przyjął pseudonim Mighty Destroyer. Wkrótce potem, nowy Union Jack dołączył do Invaders. Wspólnie starli się z Thorem, którego naziści oszukali, by walczył po ich stronie. Kiedy bóg gromów poznał prawdę, wspomógł Invaders, po czym powrócił go Asgardu.

Na prośbę pułkownika Sawyera, sierżant Fury sformował międzynarodową jednostkę operacyjną, znaną jako Howling Commandos, która zajęła się specjalnymi akcjami na terenie Europy. W tym czasie, Fury pierwszy raz miał kontakt ze specyfikiem spowalniającym jego starzenie się.

Niezadowolony z postępów na wszystkich frontach, Red Skull zorganizował serię zamachów na wysokich oficerów III Rzeszy, dzięki którym osiągnął pozycję prawej ręki Hitlera.

Na krótko, amerykański playboy nazwiskiem Halloway został bohaterem o pseudonimie Angel, ale porzucił to zajęcie, gdy przypadkowy przechodzień zginął podczas jego walki z rabusiami. Zamiast tego, poświęcił się szukaniu innych metod zwalczania przestępczości.

Gabrielle Haller trafiła do obozu koncentracyjnego w Dachau, ale została odseparowana od innych więźniów jako faworyta komendanta obozu. W ostatnich dniach wojny, baron von Strucker próbował poddać ją praniu mózgu, by przechowała dla niego informacje o złocie ukrytym w Kenii, jednak proces nie udał się, a kobieta popadła w szaleństwo. Wkrótce potem, rozczarowany jego ciągłymi porażkami, Hitler rozkazał zabić von Strukera, jednak Red Skull, planujący przejęcie władzy w Rzeszy, pomógł mu uciec na daleki wschód, by tam założył tajną bazę, na wszelki wypadek. Po dotarciu do Japonii, Strucker pomógł w stworzeniu organizacji, która stała się znana pod nazwą Hydra, a kiedy umocnił swoją pozycję, zabił przywódcę wyznaczonego przez Red Skulla i zajął jego miejsce, wprowadzając w życie własne plany. Zakładały one konstrukcję fortecy na jednej z wysp Pacyfiku, rekrutację wybitnych naukowców i stworzenie broni atomowej, jednak jeszcze w trakcie konstrukcji, baza została zniszczona w starciu między siłami amerykańskimi i japońskimi, a von Strucker i jego ludzie musieli się ukryć. Część naukowców zwerbowanych przez Struckera rozpoczęła działalność na własną rękę jako Advanced Idea Mechanics, czyli AIM.

Agamemnon porzucił swoje miejsce wśród nieśmiertelnych, odnalazł syna i wraz z nim udał się do Ameryki, by w Nevadzie założyć grupę o nazwie Pantheon. Wkrótce potem, z nieznaną kobietą spłodził drugiego syna.

W końcu 1944 roku, Erik Lehnsherr i kobieta mieniem Magdalena uciekli z obozu w Auschwitz i ukryli się w górach, wędrując z czasem dalej na południowy wschód. W styczniu 1945 r. obóz został wyzwolony przez Armię Czerwoną przy wsparciu oddziałów amerykańskich. W wydarzeniu tym brali udział miedzy innymi Nick Fury i Thaddeus Ross, zaś w obozie odkryto notatki Nathaniela Essexa.

W 1945 roku, Lord Dark Wind przeżył nieudany atak jako kamikaze i dostał się do niewoli kanadyjskiej. Arnim Zola przedstawił Hitlerowi wyniki swoich badań nad klonowaniem i uzyskał zgodę na stworzenie kopii wodza III Rzeszy. Gdy klon był gotowy, przesłał Hitlerowi instrukcje, jak przenieść świadomość do nowego ciała.

Red Skull wysłał barona Zemo z misją schwytania i zabicia Kapitana i Bucky'ego, podczas gdy ci stacjonowali w Anglii. Tymczasem, Captain został zrzucony na spadochronie do Berlina, gdzie odnalazł i starł się z Red Skullem. Podczas nalotu, obaj zostali pogrzebani pod gruzami, jednak Steve został odnaleziony przez oddział aliantów, natomiast Red Skull pozostał pod gruzami, a uwolniony z eksperymentalnego laboratorium gaz wprowadził go w stan zawieszonej animacji na wiele lat.

Wraz ze śmiercią prezydenta Roosevelta 12. kwietnia 1945 roku, Inveders zostali rozdzieleni: Namor trafił na środkowy Pacyfik, a Union Jack i Spitfire wrócili do Anglii. Captain America i Bucky zostali poinformowani o planie Zemo, który zamierzał ukraść eksperymentalny, zdalnie sterowany samolot. Obaj zostali zrzuceni na wyspę Zemo, ale przy próbie dostania się do zamku, zostali zaskoczeni przez androidy i uwięzieni. Gdy odzyskali przytomność, Zemo właśnie zamierzał wysłać naszpikowany ładunkami wybuchowymi samolot do Berlina, wskoczyli więc na skrzydła maszyny, by ją zawrócić lub rozbroić. Captain America spadł do lodowatych wód oceanu i w stanie hipotermii podryfował na północ, Bucky zaś nie mógł zeskoczyć z samolotu i pozostał na nim do eksplozji. Lata później okazało się, że stracił rękę w wybuchu i również wpadł do oceanu, ale został odnaleziony i zabrany na pokład radzieckiej łodzi podwodnej, która dostarczyła go do Moskwy. Wierząc, że jego obaj przeciwnicy zginęli, Zemo uciekł do Ameryki Południowej, pozostawiając rodzinę w Niemczech.

Kiedy w kwietniu 1945 r. oddziały aliantów wyzwalały obóz koncentracyjny w Dachau, pojawiła się tam połowa artefaktu o nazwie Resurrection Stone. Odnalazł ją jeden z więźniów, który wykorzystał moc kamienia, by przywrócić do życia swoich bliskich, jednak ta część klejnotu pozwalała jedynie na sprowadzenie duszy do martwego ciała. Podróżujący w czasie Avengers przekonali go, by oddał im kamień. Dowiedziawszy się o wyzwoleniu obozu, baron von Strucker rozkazał swoim ludziom śledzić Gabrielle Haller, sam zaś udał się do Berlina, by dopilnować umieszczenia nazistowskich super-żołnierzy - Master Mana i Warrior Woman - w stanie zawieszonej animacji, po czym powrócił na Daleki Wschód.

30. kwietnia, kiedy alianci szturmowali Berlin, Hitler postanowił przenieść swoją świadomość do ciała klona i zniszczyć pustą skorupę, jednak zanim tego dokonał, do jego bunkra wdarli się Human Torch i Toro. Podpalony przez Human Torcha, Adolf w ostatniej chwili przeniósł swoją osobowość do zapasowego ciała, ukrytego w bezpiecznym miejscu.

Prezydent Truman postanowił zataić przed opinią publiczną wiadomość o zaginięciu Kapitana i Bucky'go, poprosił więc Williama Neslanda, aby przejął rolę Kapitana, zaś jego partnerem został Fred Davis. Obaj brali udział w walkach na Dalekim Wschodzie, zaś społeczeństwo pozostało nieświadome zamiany.

Pierwsza eksplozja atomowa na poligonie w Alamogordo została dostrzeżona przez Eternals mieszkających na Tytanie, budząc wielkie zainteresowanie Thanosa - syna A'Larsa i Sui-San.

Kapitulacja Japonii 2. września 1945 roku zakończyła ostatecznie Drugą Wojnę Światową. Po zakończeniu wojny, większość bohaterów wycofała się z aktywnej działalności. Red Raven powrócił na Aerie i odkrył, że jego mieszkańcy planują atak na ludzi, uruchomił więc program, który umieścił wszystkich w stanie zawieszonej animacji i zatopił wyspę w oceanie na określony czas. Nick Fury i Sam Sawyer pozostali w czynnej służbie. Lord Dark Wind powrócił do Japonii, ogarnięty obsesją stworzenia doskonałych wojowników i rozpoczął prace nad procesem wiązania Adamantium z kośćmi. Fritz Tibold i jego żona zostali skazani za zbrodnie wojenne i straceni, kontrolę nad cyrkiem przejął ich syn Maynard.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.