Avalon » Historia uniwersum » Lata '50

Lata '50

Początek epoki:
rok 1946
Koniec epoki:
końcówka lat pięćdziesiątych
Opis:
Nowi Captain America i Bucky oraz Human Torch, Toro, Miss America i Whizzer stworzyli grupę All-Winers Squad w 1946 roku. Kiedy profesor Horton skonstruował androida o nazwie Adam II, ten zbuntował się i stworzył armię sobie podobnych robotów, planując przejęcie władzy w USA przez podmianę senatorów. Został powstrzymany przez All-Winners Squad, jednak w czasie walki zginął Captain America. Neslanda zastąpił w tej roli Jeffrey Mace, znany wcześniej jako Patriot. Mniej więcej w tym czasie, Jack Frost został uwięziony na Antarktydzie w stanie zawieszonej animacji.

W końcu lat czterdziestych, Paul Destine przebudził się ze stanu zawieszonej animacji w pełni sił. Z rozkazu Seta, który kontrolował go przez Wężową Koronę, Destiny zaatakował miasto Thakorr, powodując serię trzęsień ziemi. Został zaatakowany przez Namora, ale pokonał go i uwięził, niszcząc na jego oczach miasto Thakorr. Większość mieszkańców zdążyła uciec, ale cesarz i księżniczka Fen zginęli. Następnie Destiny wyczyścił umysł Namora i wysłał go do Ameryki, a sam powrócił do stanu zawieszonej animacji, by doskonalić się nadal. Uchodźcy z Thakorr zapragnęli powrócić do swojej pierwotnej siedziby, ale nie znając drogi, przez lata tułali się po oceanie, cofając się do epoki barbarzyńskiej. Ich przywódcą został Krang, który wziął sobie za żonę Lady Dormę.

W 1948 roku, All-Winners Squad rozwiązał się, a część jego członków przeszła na emeryturę. Baron Gregory Russoff odnalazł w Stambule księgę Darkhold. Major Ross został mianowany szefem ośrodka badań jądrowych w Los Alamos, gdzie spotkał doktora Briana Bannera.

Kiedy w 1949 roku powstała Chińska Republika Ludowa, jeden z dawnych przywódców narodu rozpoczął poszukiwanie sposobu na odzyskanie potęgi. Przemierzył Chiny w poszukiwaniu Doliny Dusz, zamiast niej znalazł jednak wrak kosmicznego statku i spędził lata na studiowaniu jego technologii, by powrócić na świat jako Mandarin.

Po zakończeniu kariery superbohaterów, Robert i Madeline Frank wciąż pracowali dla rządu jako agenci federalni. Podczas jednej z misji, powstrzymali dawnego wroga Squadronu przed wysadzeniem elektrowni atomowej, przy czym sami zostali napromieniowani. Ponieważ Madeleine była w ciąży, a badania wykazały, że jej dziecko emituje silne promieniowanie, rząd przekonał ich do oddania noworodka pod ich opiekę i umieścił w specjalnej komorze, gdzie spędził wiele lat, aż dorósł i stał się znany jako Nuklo.

Grupa przestępców wynalazła sposób na zneutralizowanie zdolności Toro i Human Torcha, po czym zakopała tego drugiego na środku pustyni w Nevadzie. Sądząc, że jego partner zginął, Toro przeszedł na emeryturę, ale gdy odzyskał swoje zdolności jeszcze kilkakrotnie powrócił do aktywnej działalności. W 1950 roku, Mace zrezygnował z roli Kapitana i przeszedł na emeryturę, powracając do zawodu reportera.

Kiedy wybuchła wojna w Korei, Howling Commandos ponownie zostali zebrani pod dowództwem porucznika Fury. Major Ross również został wysłany do Korei, gdzie dorobił się stopnia generała. Na zlecenie rządu, pod Nowym Jorkiem wybudowano sieć tuneli, znaną jako The Alley. Miała ona służyć jako schronienie na wypadek ataku jądrowego, jednak szybko została opuszczona.

Po osiągnięciu wieku dojrzałego, Blackagar Boltagon mógł opuścić komorę izolacyjną. W tym samym czasie Kree ponownie zainteresowali się Inhumans, a Maximus rozpoczął potajemne negocjacje z nimi. Black Bolt odkrył to i próbował powstrzymać szpiegów Kree przed ucieczką używając swoich zdolności, ale ich statek spadł na budynki, zabijając króla i królową, a fale dźwiękowe uszkodziły mózg Maximusa. Wysoka Rada obwołała Blackagara nowym królem, zaś jego brat poprzysiągł zemstę. Obawiając się odkrycia przez ludzi, Black Bolt zdecydował o ukryciu Atillanu i udał się na poszukiwanie odpowiedniego miejsca. Przypadkiem spotkał Ikarisa, który zabrał go do Olimpii, tam zaś Black Bolt poprosił o pomoc Zurasa, który zaproponował przeniesienie miasta do Tybetu. Z pomocą Eternals, Attilan został umieszczony w niszy pośrodku Himalajów i ukryty przed wzrokiem ludzi. Wkrótce potem Phaedar i Maelstrom założyli bazę w miejscu, gdzie dawniej znajdował się Attilan i rozpoczęli eksperymenty z odnalezionymi fragmentami Terrigenu.

Eternals z Urana ofiarowali Robertowi Graysonowi stworzone przez Eona Quantum Bands i pozwolili mu wrócić na ziemię, gdzie szerzył ich filozofię i zwalczał przestępczość jako Marvel Boy, W tym czasie pomógł uzyskać świadomość androidowi znanemu jako Human Robot. Po trzech latach jednak, Marvel Boy postanowił wrócić do kolonii Eternals, by towarzyszyć swemu ojcu w ostatnich dniach życia. Tymczasem, Deathurge - sługa Abstraktu imieniem Oblivion, przekonał Eternals, by pozwolili mu zakończyć swe życia, a następnie zniszczył ich kolonię. Po dotarciu na miejsce, Marvel Boy znalazł tylko zwłoki, postanowił więc wrócić na Ziemię, by poszukać winnych, ale po drodze, jego statek wleciał pod ogon komety i zaczął dryfować, a jego pasażer pozostał w stanie zawieszonej animacji przez lata.

Wykonując tajne zadanie w Wietnamie, Nick Fury otrzymał stopień pułkownika i wysokie stanowisko w CIA. Pewien nauczyciel historii odnalazł notatki nazistowskich naukowców, zawierające recepturę serum super-żołnierza. Przekonał władze, aby poddały go temu procesowi, a zamierzając w pełni przejąć rolę Kapitana, poddał się operacji plastycznej i zmienił nazwisko na Steve Rogers. Wojna w Korei dobiegła jednak końca i projekt został zawieszony, zaś drugi Rogers powrócił do nauczania i wkrótce spotkał Jacka Monroe, który dzielił jego pasje do tego stopnia, że próbował namówić go do działania jako Captain America i Bucky. Dopiero kiedy komunistyczny terrorysta podszywający się pod Red Skulla wziął zakładników w budynku ONZ, obaj zdecydowali się zażyć serum i przyjąć role bohaterów. Ponieważ jednak nie mieli odpowiedniego przygotowania psychologicznego, serum zakłóciło ich postrzeganie świata i wkrótce zaczęli atakować przypadkowych ludzi za urojone przewinienia, więc władze zdecydowały o ich aresztowaniu, a gdy odmówili poddania się terapii, zostali umieszczeni w stanie zawieszonej animacji.

W tym samym roku, Brian Falsworth zginął w wypadku samochodowym, a wybuch jądrowy przywrócił do działania Human Torcha, który ponownie podjął współpracę z Toro.

Szukając sposobu na wyleczenie likantropii, baron Russoff spowodował nawrót klątwy, a obawiając się, że może skrzywdzić swoich bliskich, wysłał żonę z dziećmi - Jacobem i Lisą do Ameryki.

W miarę postępu swych eksperymentów, doktor Wyndham stworzył rasę humanoidalnych zwierząt, które nazwał New Men. Wyczuwając kłopoty na górze Wundagore, astralna postać czarownika Magnusa przejęła ciało Jonathana Drew i udała się do Transii, by nauczyć New Men sztuk magicznych, na wypadek gdyby uwięziony pod górą Chthon próbował się wydostać. Jego uczniowie stworzyli zakon rycerski Knights of Wundagore.

Philip Hart, opracował alternatywne źródło energii o nazwie Zero Fluid, zwracając na siebie uwagę rasy Contraxian, którzy poszukiwali czegoś, co zastąpi ich ginącą gwiazdę. Ich agentka przybyła na Ziemię i wkrótce została żoną Philipa. Kilka lat później urodził im się syn - Jack.

Tracąc kontrolę nad swoimi zdolnościami z powodu promieniowania, Human Torch zdecydował się zakończyć istnienie, udając się na pustynię i pozbywając całej energii w jednym wybuchu. Nie zginął przy tym jednak, a jedynie pozostał nieczynny przez kilka lat. Wydarzenie to skłoniło Toro do ostatecznej rezygnacji z kariery bohatera. W tym czasie profesor Horton powrócił do pracy naukowej pod pseudonimem Thomas Raye.

W 1956 roku, Jacqueline Falsworth wyszła za mąż za Lorda Crichtona i urodziła syna, Kennetha.

W 1958 roku statek zwiadowczy Skrullów przechwycił prototypowy samolot USAF, aby wyciągnąć z umysłu jego pilota informacje, czy ludzkość będzie wkrótce zdolna do podróży kosmicznych i czy może zagrozić ich imperium. Chuck Chandler zdołał jednak uciec z niewoli i wysadzić statek, przy czym został napromieniowany i zmieniony w istotę z czystego światła, znaną jako 3-D Man.

Również w końcu lat pięćdziesiątych, tajemnicza obca istota zmieniła Harrisa Moore'a w bohatera o imieniu the Comet. Na świat przyszła Anya Lehnsherr, a drugi syn Achillesa rozpoczął treningi pod okiem Pantheonu.
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.