Avalon » Publicystyka » Artykuł

Must Read #1: Iron Man

Wiesz już, kim jest Iron Man i masz ochotę bliżej zapoznać się z jego przygodami, ale nie wiesz, z której strony ugryźć to żelazne ciacho? Spokojnie, Avalon właśnie po to jest, żeby ci pomóc. Postanowiliśmy ułatwić Wam nieco podejście do dużych ilości materiału czytelniczego, wybierając kilka historii, które najlepiej pozwolą poznać postać. Na pierwszy ogień poszedł właśnie Iron Man i jego perły z lamusa.
Wiesz już, kim jest Iron Man i masz ochotę bliżej zapoznać się z jego przygodami, ale nie wiesz, z której strony ugryźć to żelazne ciacho? Spokojnie, Avalon właśnie po to jest, żeby ci pomóc. Postanowiliśmy ułatwić Wam nieco podejście do dużych ilości materiału czytelniczego, wybierając kilka historii, które najlepiej pozwolą poznać postać. Na pierwszy ogień poszedł właśnie Iron Man i jego perły z lamusa.

mustread0001a.jpg

1. Na początek coś dla wielbicieli staroci oraz tych, którzy chcą sięgnąć do źródła i nie zadowalają się skróconymi retrospekcjami. W Invincible Iron Man Omnibus vol. 1 HC zebrano najwcześniejsze opowieści z udziałem Iron Mana, publikowane w Tales of Suspense, zanim jeszcze dostał własną serię. Jest to dosyć spory wydatek (cena okładkowa $99.99), ale dostaniecie 720 stron oryginalnego materiału, na których zobaczycie nie tylko debiut Iron Mana i jego ekipy, ale także zbiór oldskulowych opowiastek o walce ze złymi komunistami, potworami i super-łotrami z najdziwniejszą bronią w historii. Przyznać trzeba, że poziom tych historii nie jest najwyższy, ale mają swój unikalny klimat, więc warto się zastanowić nad włączeniem tego kolosa do swojej kolekcji.

mustread0001b.jpg

2. Drugim przystankiem na naszej trasie jest Iron Man: Extremis. O ile wspomniane wyżej wydawnictwo dawało szansę poznać najbardziej oryginalnego Iron Mana, ten album dla odmiany pozwala dogłębnie poznać go takim, jakim jest dzisiaj. Na 160. stronach, zawierających pierwsze 6 numerów czwartej serii, dowiecie się, czym jest Extremis i jak to się stało, że Tony Stark przeistoczył się po wielu latach z faceta w metalowych gaciach w prawdziwego nadczłowieka. Jest to punkt zwrotny w historii postaci, który zdefiniował ją na nowo, a dostarczył nam go niezrównany duet: Warren Ellis i Adi Granov.

mustread0001c.jpg

3. Inna historia, która na wiele lat zdefiniowała Tony'ego Starka jako postać, zebrana została w albumie Iron Man: Demon In the Bottle. Jest to historia powolnego upadku bohatera, który nie dając sobie rady z nawałem obowiązków, pogrąża się w alkoholowym uzależnieniu, które wpływa na wszystkie aspekty jego życia. W swoim czasie była to opowieść rewolucyjna i przełomowa - dzisiaj może wydawać się już nieco przykurzona i mniej szokująca, ale nadal wymieniana jest na pierwszym miejscu w wielu rankingach opowieści o Iron Manie. Jeśli naprawdę chcesz poznać postać, ten album musisz mieć. Zawiera zeszyty #120-128 pierwszej serii.

mustread0001d.jpg

4. Kolejny fragment historii Iron Mana, o którym chciałbym wspomnieć, nie został jeszcze zebrany w postaci TPB (ale być może stanie się to niedługo). Historia ta traktuje o skutkach decyzji, jakie podjął Stark w Demon in the Bottle, przedstawia jego upadek i powrót, może nie do chwały, ale przynajmniej do grona bohaterów. Jej prologiem są numery 170 i 171, w których Tony rezygnuje z roli Iron Mana, by zalewać robaka i wymiotować po kątach, a pałeczkę po nim przejmuje Jim Rhodes. Właściwa historia zawiera się w numerach 191-200, gdzie okazuje się, że Obadiah Stane przejął zakłady Starka, a Rhodes zwariował, używając pancerza, który nie był zaprojektowany dla niego, więc Tony musi przezwyciężyć wszystkie swoje demony, by ocalić swój dorobek i życie przyjaciela.

mustread0001e.jpg

5. Iron Man: Armor Wars to dla odmiany historia powrotu naszego bohatera do pełni chwały. Przez lata Iron Man błądził gdzieś w przestrzeniach szarości, a tymczasem okazało się, że ktoś wykrada jego technologię i wyposaża w nią super-łotrów. Jak na opowieść z "Wars" w tytule przystało, nie brakuje licznych pojedynków i gościnnych występów, co jest doskonałą okazją do przeglądu galerii wrogów i sojuszników Iron Mana. Zawiera numery 225-232 pierwszej serii.

mustread0001f.jpg

6. W albumie Iron Man: Doomquest (znanym również jako Iron Man vs. Dr Doom) zebrano dwie powiązane ze sobą historie o starciach panów w żelaznych pidżamach. Obie skupiają się na podróżach w czasie i zahaczają o Camelot, a taktują między innymi o podobieństwach i różnicach między wspomnianymi panami. Co ciekawe, dzieli je dokładnie 100 numerów, bo pierwsza miała miejsce w #149-150, druga zaś w #249-250. Zwłaszcza ta pierwsza uchodzi za klasyk, ale warto kupić je w zestawie, by przekonać się, jak zmieniło się oblicze Iron Mana przez sto numerów.

mustread0001g.jpg

7. Do uzupełnienia wiadomości o obecnej sytuacji Iron Mana niezbędne są dwa inne albumy. Jeden z nich to Civil War: Iron Man. Zawiera numery 13 i 14 czwartej serii oraz one-shoty Iron Man/Captain America: Casualties of War i Civil War: Confession, które pozwalają przekrojowo spojrzeć na najważniejsze problemy, z jakimi borykał się Stark podczas wojny domowej bohaterów i po jej zakończeniu. Rozwinięcie tych wątków znaleźć można w samej Civil War, Road to Civil War oraz Fallen Son.

mustread0001h.jpg

8. Drugim ze wspomnianych albumów jest Iron Man: Director of S.H.I.E.L.D., który przedstawia pierwsze dni Antosia na stanowisku szefa największej organizacji wywiadowczej na świecie. Jest to również jeden ze skutków Civil War, a sama historia skupia się na rewolucyjnych zmianach, jakie wprowadza Stark, reakcjami na nie i pierwszą poważną misją w tle. Oryginalnie zawierało się to w numerach 15-18 czwartej serii, a dla urozmaicenia dodano także archiwalne historie o kontaktach Iron Mana z S.H.I.E.L.D. z Iron Man #129 i Strange Tales #135.

mustread0001i.jpg

9. Zazwyczaj, kiedy mówi się o Iron Manie, gdzieś przy okazji musi przewinąć się watek War Machine, który również może być interesujący dla fanów żelaźniaka. Chyba specjalnie na tę okazję wznowiono niedawno w wydaniu albumowym historię z numerów 280-291, w których to Tony Stark stworzył pancerz War Machine w bardzo konkretnym celu, zaś po jego domniemanej śmierci Jim Rhodes postanowił skorzystać z niego, by dokonać zemsty. Zawsze dobrze popatrzeć, jak na scenę wkracza nowy bohater, więc polecam również, a album nosi jakże zaskakujący tytuł Iron Man: War Machine.

mustread0001j.jpg mustread0001k.jpg mustread0001l.jpg mustread0001m.jpg

10. Na koniec zaś, w ramach urozmaicenia, wspomnieć warto o kilku alternatywnych historiach z Blaszakiem w roli głównej. Na początek najpopularniejsza obecnie wersja alternatywna, czyli Ultimate Iron Man autorstwa Orsona Scotta Carda. Przedstawia ona mocno różniące się od oryginału początki alternatywnego Starka. W jeden album zebrano także 12 numerów Heroes Reborn: Iron Man - oryginalnej, choć niezbyt udanej próby resetu postaci. Zupełnie innego człowieka w pancerzu możecie znaleźć w Bullet Points, natomiast młodszym czytelnikom (lub starszym, lubiącym uproszczone historie) polecam Marvel Adventures: Iron Man vol. 1, na nowo opowiadającą wczesne historie.

Na razie to tyle, jeśli chodzi o największe opowieści dotyczące Iron Mana. Z pewnością zauważyliście, że nie ma wzmianki o trzeciej serii jego przygód i niestety nie jest to przeoczenie - po prostu nic nie wniosła. Tymczasem polecamy lekturę najnowszych przygód Iron Mana w jego czwartej serii, która zyskała sobie spore uznanie. I do poczytania przy okazji następnego zestawienia.

Gil
Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.