Avalon » Publicystyka

Publicystyka

Opis kategorii
Wszystkie artykuły
Pulse
Lt
Worldtour
Recenzje filmowe
Marwwwel
Pozostałe artykuły
Są takie miejsca na świecie, które dla fanów komiksów pełnią rolę niczym kościoły dla wiernych. Miejsca, gdzie można spotkać innych wyznawców, wymienić się z nimi poglądami, lub po prostu wzbogacić swoją biblioteczkę o kolejne pozycje. W tych miejscach każdy czytelnik bez obaw może eksponować swoje zainteresowanie komiksem, będąc pewnym, iż nikt nie wytknie go palcem lub wyśmieje, uznając za zdziecinniałego. Kobieta, mężczyzna, dziecko czy emeryt, wiek, płeć i status społeczny nie mają tam znaczenia. Chociaż geneza tych miejsc wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, doczekały się one dość licznej ekspansji na prawie każdą stolicę zachodniej Europy i nie tylko. Comics Shop.
World Tour Project - Przystanek Trzydziesty Szósty: Na Żądanie
2016-10-02 20:00:57 Komentarze:

Kalendarzowe lato dobiegło końca chwilę temu, wakacje dla uczniów i tych studentów, którzy zawalili letnią sesję skończyły się już jakiś czas temu, a za chwilę i ci studenci, którym udało się zaliczyć wszystkie egzaminy w pierwszym terminie będą musieli wrócić do nauki (o kadrze pracowniczej nawet nie wspominam), pora więc na zakończenie tegorocznej edycji World Tour. Na pożegnanie zrobimy coś zupełnie innego i przyjrzymy się sklepom, które nie są wystarczająco duże – lub nie oferują wystarczająco dużo – by doczekać się oddzielnego artykułu. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Trzydziesty Piąty: Hide N Geek
2016-09-24 21:16:27 Komentarze:

Gdy będziecie już zmęczeni zastanawianiem się, czemu właściwie "Worcester" wymawia się "Łuster", możecie ukryć się w miejscowym sklepie komiksowym. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Trzydziesty Czwarty: Retro Rebel
2016-09-18 01:13:49 Komentarze:

Pomimo faktu, że według niektórych William Shakespeare nigdy nie istniał, warto odwiedzić Stratford-upon-Avon, gdzie się on narodził. A przy okazji zajrzeć do miejscowego comic shopu. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Trzydziesty Trzeci: Astral Gipsy
2016-09-10 21:04:02 Komentarze:

Zostajemy w Coventry, ze sklepu gigantycznej sieci udając się do sklepu w stu procentach odmiennego. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Trzydziesty Drugi: Forbidden Planet Coventry
2016-09-04 13:15:47 Komentarze:

Coventry jest drugim co do wielkości miastem w West Midlands (zaraz po Birmingham) i miejscem powstania legendy o Lady Godivie (ciężko powiedzieć, jak człowiek powinien się czuć wiedząc, że najważniejsze, co jego miasto dało światu, to goła baba). Nas jednak najbardziej interesuje to, gdzie można kupić komiksy. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Trzydziesty Pierwszy: Infinity & Beyond
2016-08-28 01:49:47 Komentarze:

Na kawałek północny zachód od Birmingham i rzut beretem na wschód od granicy Walii leży miasto Shrewsbury. Istotne jest ze względu na to, że to właśnie tutaj urodził się Charles Darwin, ale szczerze powiedziawszy dla mnie ważniejsze jest to, że nazwa hrabstwa – Shropshire – jest lekko zabawna. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Trzydziesty: Forbidden Planet Wolverhampton
2016-08-20 22:53:20 Komentarze:

Pora wrócić do Birmingham – a w każdym razie do aglomeracji, w skład której Birmingham wchodzi. Nasz kolejny przystanek znajduje się w Wolverhampton, a największą niespodzianką jest to, że tutejszy sklep nie wykorzystuje w żaden sposób wizerunku Wolverine'a. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty Dziewiąty: Rhyl Comic & Disc Co.
2016-08-13 21:22:04 Komentarze:

Ze Staffordshire w wiele mówiącym regionie West Midlands (dla niespikających po ingliszemu: Zachodnie Śródlądzie) skaczemy z powrotem na zachodnie wybrzeże – i na chwilę opuszczamy Anglię, by zajrzeć do (północnej) Walii. A konkretniej – do Rhyl. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty Ósmy: Forbidden Planet Stoke-on-Trent
2016-08-06 18:05:29 Komentarze:

Stafford może i jest "stolicą" hrabstwa Staffordshire, ale nie jest największym jego miastem. Ten zaszczyt przypada miastu Stoke-on-Trent, miejscu narodzin piosenkarza Robbiego Williamsa i nie jednego, lecz dwóch mistrzów świata w dartach. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty Siódmy: Too Fat Goblinz
2016-07-31 01:01:52 Komentarze:

Po raz kolejny opuszczamy Cheshire i po raz kolejny udajemy się na południe – po raz kolejny do West Midlands, tym razem do hrabstwa Staffordshire. W ośrodku administracyjnym hrabstwa, mieście partnerskim Skarżyska-Kamiennej i miejscu edukacji scenarzysty Kierona Gillena, Stafford, czekają na nas gobliny. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty Szósty: Millennium Comics
2016-07-24 02:07:47 Komentarze:

Naprawiamy niedopatrzenie i z West Midlands, w którym znajduje się Birmingham, wracamy do Cheshire i ogólnie pojętego dorzecza Mersey, znajduje się tu bowiem jeszcze jeden sklep, który można odwiedzić. Żeby było ciekawiej – jeden sklep w dwóch miejscach.
Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty Piąty: Nostalgia & Comics
2016-07-16 22:09:13 Komentarze:

Po zwiedzeniu zabytków i nowych cudów architektury w Birmingham, możecie zajrzeć także do jeszcze jednego zabytku i pomnika (pop)kultury, jednego z najstarszych comic shopów na Wyspach.
Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty Czwarty: Forbidden Planet Birmingham
2016-07-09 21:27:59 Komentarze:

Birmingham to nie tylko miejsce narodzin Black Sabbath, Judas Priest, Nightingales, Duran Duran, koncernu Cadbury's, lampy gazowej i sosu angielskiego w proszku. W największym po Londynie mieście w Wielkiej Brytanii znajdzie się też kilka Comic Shopów.
Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty Trzeci: Worlds Apart
2016-07-02 19:07:57 Komentarze:

Liverpool ma tak dużo ciekawych miejsc, że obskoczenie wszystkich spokojnie zajmie dwie wizyty. W sam raz, bo sklepy komiksowe też są dwa.
Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty Drugi: Forbidden Planet Liverpool
2016-06-25 17:06:50 Komentarze:

Gdy już odwiedzicie stadion Anfield, miejsca, w których gościli młodzi Beatlesi lub dziesiątki innych atrakcji w Liverpoolu, możecie też zajrzeć do jednego ze sklepów komiksowych w mieście. Na początek – przedstawiciel jednej z największych sieci comic shopów. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty Pierwszy: Chester Comic Company
2016-06-18 16:29:03 Komentarze:

Chester ma coś dla każdego. Fani zwierząt mogą odwiedzić największy na Wyspach ogród zoologiczny. Fani średniowiecznej architektury mogą zobaczyć długie na trzy kilometry mury miejskie. Fani Jamesa Bonda mogą spróbować odszukać miejsce urodzenia Daniela Craiga. A fani komiksów mogą zajrzeć do Chester Comic Co. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dwudziesty: Thunderbooks
2016-06-11 16:28:36 Komentarze:

Niezależnie, czy przybyliście do Blackpool na północno-zachodnim wybrzeżu Wielkiej Brytanii, by wziąć udział w międzynarodowym konkursie tańca towarzyskiego, odwiedzić miejsce, w którym mieszkała Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, czy po prostu odpocząć i się zabawić, jeśli znajdziecie chwilkę, możecie zajrzeć do miejscowego Comic Shopu, Thunderbooks. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dziewiętnasty: Comic Zone
2011-12-03 16:49:56 Komentarze:

W kraju, który jest jednocześnie kontynentem, a gęstość zaludnienia wynosi 4 osoby na kilometr kwadratowy, nie łatwo znaleźć żywą duszę po środku niczego. Nic, czyli busz, to ogromna większość terenu, który chętniej niż ludzie zamieszkują kangury w liczbie przekraczającej 50 milionów.  Ludzie natomiast wybrali przyjemniejsze do życia wybrzeża. Wschodnie wybrzeże to chociażby znane na cały świat Sydney. Głównym miastem zachodu, które ostatnio miało swoje 5 minut polskiej sławy za sprawą Diablo Włodarczyka, jest Perth. Położone w jednej z czterech stref czasowych obejmujących Australię, ma również swoją "strefę" komiksów. Zapraszam do Comic Zone. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Osiemnasty: Jim Hanley's Universe
2009-12-05 10:58:02 Komentarze:

Druga wieża World Trade Center nie była pierwszym drapaczem chmur Nowego Jorku, w który uderzył samolot. 56 lat wcześniej, w lipcu 1945 roku, wojskowy bombowiec lecący w gęstej mgle uderzył w siedemdziesiąte dziewiąte piętro ówcześnie najwyższego budynku na świecie - Empire State Building. Na szczęście zniszczenia nie były tak duże, a betonowa konstrukcja dostatecznie silna, aby nie doszło do zawalenia. Na szczęście, bo kto wie, czy nie zmieniłoby to biegu wydarzeń i zapobiegło powstaniu jednego z największych Comics Shopów w 40 lat po tej tragedii. Na szczęście w 1985 roku u "podnóża" Empire State Building, Jim Hanley postanowił stworzyć swoje Uniwersum. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Siedemnasty: Midtown Comics
2009-11-21 10:38:16 Komentarze:

Miejsce, które obecnie jest sercem Manhattanu, jeszcze do początku lat 90-tych poprzedniego wieku było sercem miejskiej prostytucji, nielegalnego hazardu i wszelkich szemranych interesów. Pewnie wiele osób uznałoby taką kolej rzeczy za normalną, gdy najbliższym sąsiedztwem jest dzielnica Hell's Kitchen. Jednak te czasy złej prosperity dla Times Square dawno minęły, a największy plac na Manhattanie zamienił się w centrum handlu i dziesiątek tysięcy rozświetlonych reklam. Swoje trzy grosze w kwestii wspomnianego handlu ma również branża komiksowa, godnie reprezentowana przez Midtown Comics. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Szesnasty: Chameleon Comics & Cards
2009-11-07 19:47:13 Komentarze:

W ataku terrorystycznym 11 września 2001 roku runęły trzy budynki World Trade Center, a dziesiątki innych zostało poważnie uszkodzonych. Ulice dolnego Manhattanu wypełniły sie tłumami biegających w panice ludzi oraz tumanami kurzu pomieszanego z wszelkiej maści pyłem. Możliwe, że ślady tej mieszanki kurzu i pyłów nadal można znaleźć na zadaszeniu znajdującym się nad zakamuflowanym w wąskich ulicach Wall Street Chameleon Comics & Cards. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Piętnasty: Cosmic Comics
2009-05-09 11:55:28 Komentarze:

Tourne po USA powoli zbliża się ku końcowi, a to, co najlepsze zostało oczywiście na przysłowiowy deser. Tak oto, odwiedzamy jedno z największych i najbardziej zaludnionych miast na świecie. Jedno z tych miejsc, które nigdy nie śpi, a na dodatek jest głównym terenem działan bohaterów Marvela, którzy szczególnie upodobali sobie jego jedną dzielnicę - Manhattan. Oprócz Baxter Building, Stark Tower czy Avengers Mansion znajdziecie tam również Cosmic Comics. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Czternasty: Big Planet Comics
2009-04-19 03:03:41 Komentarze:

*BAMF* i w jednej chwili z gorącego zachodniego wybrzeża lądujemy na drugim końcu Stanów Zjednoczonych, nieopodal "kwatery głównej" lidera narodu. Chociaż tutejszy klimat, ludzie i kultura znacznie różnią się od tych znanych z zachodu, to niezmiennym pozostaje fakt, iż każde większe miasto musi posiadać przynajmniej kilka Comics Shopów. Nie inaczej jest w stanie Maryland, który może się pochwalić jedną z czterech Dużych Planet. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Trzynasty: Dreamwell Comics
2009-04-04 16:19:21 Komentarze:

Na poprzednim przystanku zajrzeliśmy do "Dark Tower", położonego w mieszkalnej części Las Vegas. Wciąż pozostajemy w raju hazardzistów, ba, nawet pozostajemy na tej samej ulicy. Wystarczy przetransportować się o kilka przecznic, aby trafić do Comics Shopu, który można nazwać prawie polskim. I chociaż wiemy, że "prawie" robi wielką różnicę, to polski akcent w Dreamwell Comics jest nie do podważenia. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dwunasty: Dark Tower
2009-02-07 15:13:22 Komentarze:

Ze słonecznej Kalifornii przenosimy się do jeszcze gorętszej Nevady, gdzie pustynny pejzaż jest tym najczęściej spotykanym, a temperatura w lecie oscyluje między 30-40 stopni Celsjusza. Niedaleko tamy Hoovera znajdziemy sławny na całym świecie raj hazardzistów – Las Vegas. Nas oczywiście nie interesują przepastne kasyna, luksusowe samochody, piękne kobiety i bajońskie wygrane sumy pieniężne. Nie, my udamy się do położonej w mieszkalnej części Vegas "wieży", Mrocznej Wieży.

Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Jedenasty: Marvel Mania
2009-01-03 12:18:24 Komentarze:

W listopadzie obiecałem, że dzisiaj będzie coś dużego, ale zapomniałem, że w Los Angeles trafiłem na jeszcze jedno ciekawe miejsce, które ciężko nazwać Comics Shopem, ale zasługuje na nie mniejszą uwagę. Dlatego w tym miesiąciu pozostajemy w Mieście Aniołów i z Things From Another World przechodzimy do mieszczących się zaraz obok Universal Studios, gdzie oprócz masy filmowych atrakcji czeka na Was Marvel Mania. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dziesiąty: Things From Another World
2008-12-13 11:28:07 Komentarze:

Chociaż pozostajemy w bajecznej Kalifornii, to przenosimy się ponad 600 kilometrów na południe od San Francisco, do Miasta Aniołów. To tutaj w Hollywood powstają największe i najbardziej kasowe produkcje na świecie. To tutaj znajduje się największy odsetek meksykańskich emigrantów. To tutaj mieści się jeden z największych i najlepszych parków rozrywki na świecie - Universal Studios. A w drodze do niego trzeba minąc całą "dzielnicę" sklepów, pośród których znajdziecie ten jeden z Rzeczami z Innego Świata. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Dziewiąty: Neon Monster
2008-11-08 10:44:37 Komentarze:

Nowy "sezon" WTP rozpoczynamy na zachodnim wybrzeżu USA, w skąpanym słońcem stanie Kalifornia. Pierwsze miasto, w którym się zatrzymamy, jest powszechnie znane za sprawą wielkiego wiszącego mostu, wyspy-więzienia, z której uciekał zarówno Clint Eastwood, jak i Sean Connery, oraz długich i nachylonych pod dużym kątem ulic. Ostatnio stało się również domem dla wymierających mutantów Marvela. Mówiąc krótko: Witamy w San Francisco i sklepie Neon Monster. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Ósmy: Abstract Sprocket
2008-03-01 11:57:44 Komentarze:

Zanim Anglicy mianowali Londyn na stolicę swojego kraju, ten zaszczytny tytuł nosiło Norwich. Obecnie jest to spokojne 100 tysięczne miasto na wschodnim wybrzeżu Anglii, gdzie znajdziecie pięknie odrestaurowany kościół z 1402 roku, średniowieczny zamek z okolic roku 1000, a pod nim kilkupoziomowe centrum handlowe. Oczywiście dla nas, fanów komiksów, punktem obowiązkowym w Norwich powinien być Abstract Sprocket. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Siódmy: Forbidden Planet
2008-02-02 16:16:40 Komentarze:

Gdy zbrzydnie Wam już popijanie czarnego Guinnesa i przekonacie się, że na końcu tęczy nie ma żadnego garnca ze złotem, może warto wyruszyć na miasto w poszukiwaniu kolejnego Comics Shopu? Jeśli po drodze zbłądzicie i dotrzecie na Zakazaną Planetę, nie lękajcie się, dobrze trafiliście. Witamy w Forbidden Planet. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Szósty: Sub City
2008-01-05 12:46:03 Komentarze:

W tym miesiącu przeskakujemy do kraju, który śmiało mógłby obrać tytuł osiemnastego województwa Polski (bo siedemnastym jest już Anglia). Mowa oczywiście o zielonej wyspie, na której Guinnes leje się strumienaimi, a do czterech milionów jej obywateli można pewnie doliczyć około trzystu tysięcy Polaków. Irlandia i jej stolica to dla niektórych gospodarczy "tygrys" Europy, który zyskał to miano za sprawą cudów, które nasz dzielny premier chciałby importować do naszego kraju. Jeśli lista cudów nie została jeszcze zamknięta, to ja życzyłbym sobie chociaż jeden, taki malutki cudzik pod postacią polskiego odpowiednika Sub City. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Piąty: Dave's Comics
2007-12-01 13:53:58 Komentarze:

Dzisiejszy przystanek - Brighton. W tym pięknym, położonym na południowym wybrzeżu Anglii mieście znajdziemy tylko jeden comics shop z prawdziwego zdarzenia, a właściwie dwa składające się na jeden, o nazwie Dave’s Comics. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Czwarty: X-Comics
2007-11-03 12:08:51 Komentarze:

Z pięknego Paryża przenosimy się do małego miasteczka na południowym zachodzie Niemiec. W tym miesiącu nasz redakcyjny wysłannik Demogorgon przedstawi Wam X-Comics, czyli Comics Shop w wydaniu zachodnich sąsiadów. Zapraszam. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Trzeci: Pulp's Comics
2007-10-06 11:46:22 Komentarze:

Są miasta, w których znalezienie chociażby jednego Comics Shopu graniczy z cudem. Na szczęście Paryżanie nie mają takich problemów, gdyż w stolicy Francji nie dość, że jest ich przynajmniej cztery, to czasami znajdują się tuż obok siebie. W zeszłym miesiącu zaprezentowaliśmy The Album, a w tym poznacie bliżej znajdujący się po sąsiedzku Pulp's Comics. Oto i ostatnie spojrzenie na paryski rynek Comics Shopów. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Drugi: The Album
2007-09-01 17:10:25 Komentarze:

World Tour Project wciąż w stolicy Francji - Paryżu. Paryżanie mogą się poszczycić wieloma osiągami w wielu dziedzinach. Architekturę reprezentuje Wieża Eiffla, sztukę i historię - Luwr i jego zabytki, a komiksy? Największy i najstarszy paryski Comics Shop - The Album. Tylko pozazdrościć. Czytaj dalej »

World Tour Project - Przystanek Pierwszy: Galactic Stories
2007-08-04 19:16:13 Komentarze:

Zaczynamy od jednego z największych miast w Europie. Niektórzy nazywają je europejską stolicą komiksów, dla innych jest to wymarzone miejsce romantycznych przeżyć, dla jeszcze innych kojarzy się z pięknymi zabytkami i wyśmienitymi winami. Paryż - stolica kraju, z którego pochodzą takie postacie, jak Tin Tin czy Asterix i Obelix, ma do zaoferowania ciekawe miejsca również dla fanów komiksów, na przykład Galactic Stories. Czytaj dalej »

Avalon marvelcomics.pl jest nieoficjalną stroną poświęconą komiksom wydawnictwa Marvel.
Prawa autorskie do wszelkich postaci i grafiki - o ile nie napisano inaczej - należą do firmy Marvel i jej podmiotów.
Wszelkie materiały oryginalne © 2002-2021 Avalon marvelcomics.pl Kopiowanie tekstów bez zgody autorów jest zabronione.